Wdech, wydech
Prawie każdy wie, że zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na zdrowie. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że powietrze, którym oddychamy w pomieszczeniach też może być szkodliwe. Wykryto w nim setki lotnych związków organicznych, z których część jest toksyczna lub rakotwórcza. Jakość powietrza w naszych domach zmienia się drastycznie w zależności od tego jakie materiały zostały użyte do budowy, jakie przedmioty w niech się znajdują, jakich środków używamy do sprzątania lub w jaki sposób je wietrzymy.
Wewnętrzne życie budynków

Tyle czasu w ciągu doby spędzamy wewnątrz pomieszczeń*
*European Commission, (2003). Indoor air pollution: new EU research reveals higher risks than previously thought.

Pomyśl, ile przebywasz w pracy, szkole, centrach handlowych czy w samochodzie. Żyjąc w miastach 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego jakość tego powietrza jest bardzo istotna dla naszego zdrowia.
Choć trudno w to uwierzyć, powietrze wewnątrz budynków może być nawet pięciokrotnie bardziej zanieczyszczone niż na ulicy o średnim natężeniu ruchu. Badania potwierdzają, że taka ekspozycja na chemikalia oraz inne czynniki biologiczne przyczynia się do rozwoju astmy, raka płuc oraz innych chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.
Zielone filtry
Skutecznym sposobem na oczyszczania powietrza jest zastosowanie roślin doniczkowych. Oprócz produkowania tlenu w procesie fotosyntezy, nieustannie filtrują toksyny z powietrza, gleby oraz wody. Część z nich metabolizują, uwalniając nieszkodliwe produkty uboczne, inne wbudowują w swoje tkanki.
Dane o jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń pochodzą z eksperymentów NASA. Kiedy badano możliwości długotrwałego zamieszkania przestrzeni kosmicznej, stało się jasne, że powietrze w kabinie szybko ulegnie skażeniu lotnymi związkami organicznymi i innymi substancjami chemicznymi. Podobnie jest w naszych mieszkaniach.
Czy wiesz czym oddychasz?

FORMALDEHYD
Znajduje się w chusteczkach kosmetycznych, papierowych torbach i ręcznikach, panelach podłogowych oraz tkaninach syntetycznych.

KSYLEN
Wykorzystywany w środkach czyszczących do okien, woskach podłogowych, odświeżaczach powietrza i nawozach.

TRICHLOROETEN
Stosowany w tuszach drukarskich, farbach, lakierach oraz jako rozpuszczalnik. Jest również składnikiem środków do prania chemicznego.

AMONIAK
Wykorzystywany w środkach czyszczących do okien, woskach podłogowych, odświeżaczach powietrza i nawozach.

BENZEN
Używany do produkcji tworzyw sztucznych, żywic, smarów, detergentów. Znajduje się w dymie tytonio- wym, kleju i wosku meblowym.

TOULEN
Stosowany do produkcji żeli, sprayów, farb do włosów oraz lakierów do paznokci. Używany jako surowiec i rozpuszczalnik w farmacji, przy produkcji tworzyw sztucznych, detergentów i perfum.

Domy są coraz lepiej izolowane (np. styropianem), co ułatwia koncentrację toksycznych substancji. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może prowadzić do rozwoju chorób, alergii, astmy, częstych bóli głowy lub senności.
Na szczęście z pomocą przychodzą rośliny, które idealnie sprawdzają się jako naturalne filtratory.